16 Nisan 2017 Referandumunda Nerede Oy Kullanacağım?


2017 nerede oy kullanacağım, yurt içi ve yurt dışı , e-devlet öğrenme- Ülkemiz bir seçim atmosferine girdi. Her yerde oyun EVET mi Hayır mı? Ne olacak geyikleri yapılmaya başlandı. Araştırma şirketleri elde ettikleri verileri yayımlamaya başladılar. 16 nisanda 18 maddeden oluşan ana yasa değişikliğini oylayacağız. Bir kaç ay önce Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) ortaklaşa sunduğu anayasa değişikliği mecliste oylandı.

MECLİSTEN ÇIKAN SONUÇ REFERANDUMU İŞARET ETTİ

Anayasanın maddelerinin değişmesi için 367 sayısına ulaşılması gerekiyor. 330 ile 367 arasında olur ise de referandum oluyor. Tabi mecliste yeni yasa değişikliği için 330’un üzerinde bir evet sayısı çıkınca da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN da bu yasaları onaylayarak referanduma sundu. Artık ülkemizin geleceğini hep birlikte oylayacağız. Anayasa değişikliğini halk oylayacak ve halk karar verecek. Şimdi ise seçmenin akılına takılan bazı sorular var.

Öncelikle 18 maddeyi oylayacağız ama bu 18 maddenin içeriği nedir? Ayrıca nerede oy kullanacağız? nasıl sorgularız sorularının cevaplarını arıyorlar. Bizler de sizlere yardımcı olabilmek adına bu yazıyı derledik. Kesinlikle yorum katmadan anayasa değişikliği maddelerini açıklayacağız. Bu sayede de ne oylayacağınız bilecek ve seçmen sorgusu da yapabileceksiniz.

YAPILAN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE NELER DEĞİŞİYOR?

Öncelikle millet vekili seçilme yaşı 25’ten 18’e indiriliyor. Ardından Millet vekili soru önergelerinin 15 gün içerisinde cevaplandırılması gerekiyor. Bunun dışında Millet Vekili sayısı 550’den 600’e çıkarılıyor. Meclis üye tam sayısının beşte 3’ü seçimlerin yenilenmesi kararını verebilecek. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile genel seçimler birleştiriliyor. Aynı gün yapılacak. Bir sonraki seçim tarihi de 3 kasım 2019 olarak ön görülüyor.

JANDARMA GENEL KOMUTANI MGK’DA YER ALMAYACAK

Cumhurbaşkanının partisiyle ilişiği kesilmeyecek. Cumhurbaşkanı; Cumhurbaşkanı Yardımcılarını ve Bakanları atayacak ve görevden alacak. Cumhurbaşkanı MGK’ya başkalık edecek. MGK’ya Jandarma Genel Komutanı katılmayacak. Adalet Bakanı, Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Yardımcıları, Genel Kurmay Başkanı, kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanları da katılacak.

CUMHURBAŞKANINA 6 AY OHAL İLAN ETME YETKİSİ

Cumhurbaşkanı seferberlik, savaş ve ayaklanma durumlarında 6 ayı geçmeyecek şekilde OHAL ilan edebiliyor. Yalnız meclis gerekli görürse bu süreyi uzatabileceği gibi, azaltadabilir. Cumhurbaşkanı ile meclis bir birlerini karşılıklı olarak fesih edebilirler. Yeni gelenler seçilinceye kadar, görevlerine devam ederleri.

CUMHURBAŞKANI SEÇİLME ŞARTLARI

Eskiden doğuştan Türk Vatandaşı ifadesi şimdi ise Türk Vatandaşı olarak değiştiriliyor. Cumhurbaşkanı seçilecek kişinin 40 yaşını doldurmuş olması da gerekiyor. Bunun dışında yüksek öğrenimini tamamlamış da olması gerekiyor. Millet vekili seçilme yeterliliğini sağlaması gerekiyor. Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilecek.

HSYK’NIN ADI DEĞİŞİYOR

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun Adı Hakimler ve Savcılar Kurulu olarak değiştiriliyor. Üye sayısı da 13’e çıkarılıyor. Disiplin mahkemeler dışında askeri mahkemeler kurulamıyor. Askeri mahkemeler yalnızca savaş halinde askeri personeli görevlerinden kaynaklanan suçları yargılamak için kurulabilecek. Bundan dolayı da Anayasa Mahkemesindeki askeri yargıdan gereken üye çıkarılıyor. Dolayısıyla üye sayısı 15’e indirilecek.

YÜKSEK SEÇİM KURULU İLETİŞİM NUMARASI İLE YURT İÇİ SEÇMEN SORGULAMA

YSK Yurt içi seçmen sorgulaması yapabilmeniz için bir iletişim numarası faaliyete geçirilmiş. 7 gün 24 saat ulaşabilir ve sorgulamanızı yapabilirsiniz. Yurt içi seçmen kaydı iletişim nuamrası 444 99 75, Yurt dışı seçmen kaydı için de +90 444 99 75’i arayabilirsiniz. Tabi su sadece bir yöntem. Birde online YSK Yurt içi seçmen sorgulaması var. Bunun için de mavi renk ile belirttiğimiz linki tarayıcınıza yapıştırın ve sayfaya ulaşın; secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp

E-DEVLET İLE YURT İÇİ VE YURT DIŞI SEÇMEN SORGULAMA

Bir diğer seçim yeri sorgulama yeri ise e-devlettir. E-devlette öğrenmek daha da kolaydır. YSK’da nüfus cüzdanınızda ki bazı bilgileri girmeniz gerekiyor. Ama e-devlette T.C. Kimlik Numaranızı ve şifrenizi girmeniz ile seçim yerinizi görebileceksiniz. Şifreniz yoksa da PTT Merkezinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Şifrenizi kaybettiyseniz de yine merkez PTT’ye giderek bu defa da 4 TL karşılığında alabilirsiniz.

Şifreniz varsa o zaman yurt içi seçmen kaydı için bu turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-ici-secmen-kaydi-sorgulama linki kullanabilirsiniz. Yurt dışı seçmen kaydı için ise şu turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-disi-secmen-kaydi-sorgulama linki kullanabilirsiniz.

ASKI SÜRESİ NE ZAMAN? HANGİ SANDIKTA OY KULLANACAĞIM SORGULAMA TARİHİ

Askı dönemi 18 şubat ile 26 şubat tarihleri arasında muhtarlığınızda askıya alınacaktır. Bu süreler içerisinde muhtarınızdan seçim kaydınızı sorgulayabilirsiniz. Kaydınız yoksa veya bilgileriniz eksikse Nüfus dairesine gidip ikametgahınızı düzenlemeniz gerekiyor. Ardından 18 şubat ile 26 şubat arasında başvuru belgesinin bir örneğini ilçe seçim kuruluna teslim ediyorsunuz. Seçmen kütüklerinin kesinleştirilmesi 10 mart 2017 dir.

Seçmenin nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağı tarih ise 12 marttır. Bu tarih itibariyle sandığınıza kadar öğrenebileceksiniz. Oy verme günü ise 2017 dir.

Değerli okurlarımız, Anayasa değişikliği maddeleri ve oy yeri sorgulama linklerini sizler ile paylaştık. Artık sizler de neyi oylayacağınızı biliyorsunuz. Tabi sorgulama işlemlerini de. Bu yazı amacına ulaştığına göre bizlerden şimdilik bu kadar. Yeni bir yazı da buluşmak dileğiyle.

Bu Konularada Dikkat !

E devlet giriş işlemleri
E devlet sistemine tc kimlik no ile giriş, E devlet kapısına nasıl gir...
Tc ile ssk hizmet dökümü nasıl alınıyor
Tc kimlik ile ssk hizmet dökümü sgk gün toplamı sorgulaması nasıl yapı...
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar
Gelir belgesiz kredi almak istiyorum. Belgesiz kolay kredi, kefilsiz, ...
Bankalardaki kredi notumu nasıl öğrenebilirim
Bankalardaki findeks kredi notu, Kredi notu sorgulama, Bankalardaki kr...

Etiketler:, , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Kategorideki Diğer Konular - E DEVLET ŞİFRESİ

KimdirBenjamin Franklin

Paylaşım