Kısa Vadeli İhracata Hazırlık Kredileri


Türkiye’de kurulmuş Serbest Bölgelerde yatırım yapan firmalar da dahil olmak üzere Türk girişimcisinin yeni pazarlar bulabilmesi, ihtiyaç duyduğu finansmanı temin etmek üzere 1987 yılında kurulan Türk Eximbank’ın vermiş olduğu kredileri vade yapılarına göre Kısa Vadeli ihracat Kredileri ve Orta-Uzun Vadeli ihracat kredileri olarak iki kısma ayırmak mümkündür. Biz bugünkü yazımızda Kısa Vadeli ihracat kredilerinden İhracata Hazırlık Kredilerini dilimiz döndüğünce açıklamaya çalışacağız. Bir kere yazımızın başında şunu belirtmekte yarar var. Krediden faydalanmak isteyen firmalar aracı bir bankaya gitmeden doğrudan Türk Eximbank’a başvuruda bulunabilmektedirler.

 Kısa Vadeli İhracata Hazırlık Kredilerine Hangi firmalar başvurabilir; Kısa vadeli bu kredilere İhracatçı&İmalatçı, İhracatçı, İhracata yönelik mal üreten imalatçılar başvurabilirler.  Sektörel Dış Ticaret Şirketleri ve Dış Ticaret Sermaye şirketleri  bu kredinin kullandırılmasında başvuramamaktadırlar. Kredinin isminden de anlaşıldığı gibi ihracat yapılacak mal ve hizmetin hazırlanmasında kullanılmak üzere tesis edilmiş bir kredi türüdür. .

Kısa Vadeli İhracata Hazırlık Kredilerinin Vade Yapıları nasıldır; İhracata hazırlık kredilerinden döviz kredisinde en uzun vade olarak 720 gün tespit edilmişken, Türk Lirası kredilerde en uzun vade 360 gün olarak uygulanmaktadır.

Firma Limiti Nedir ve Ne kadardır; Türk Lirası ve döviz kredilerinin toplam tutarı firma limitini oluştururken en üst toplam tutar 25 milyon $’dır.

İhracat Hazırlık Kredisi için Türk Eximbank tarafından kabul edilen teminatlar nelerdir;  Banka tarafından kabul edilen kredi başvurusunun; Anapara, faiz ve taahhüt riski toplamının %100’ü miktarınca 1) Banka Teminat Mektubu, 2) Kredi Garanti Fonu Kefaleti, 3)Devlet dış ve İç Borçlanma senedi teminat olarak talep edilebilmektedir.

Kredi alma süreci nasıl işlemektedir; Finansmana ihtiyacı olan firma bu kredi türünde başvurusunu direkt olarak Türk Eximbank’a yapabilmektedir. Firmalar , Türk Eximbank tarafından istenen başvuru belgelerini doldurarak Türk Eximbank’a verirler. Banka Firmanın başvurusunu inceler kabul veya reddeder. Firmanın başvurusu kabulünün ardından firmaya kredi Türk Eximbank tarafından ödenir.

Kredi alma sürecinde doldurulan temel belgeler nelerdir; Kredi Talep Formu, Muvafakatname, Firma Taahhütnamesi, Hesap Durumu Belgesi, Teminat Mektubu, Genel Kredi Sözleşmesi, Faks Sözleşmesi, Taahhüt Kapatma İşlem Formu , Mal Listesi, Kefalet Mektubu ve Niyet mektubundan oluşmaktadır.

25 Milyon$ Firma Limiti ile sunulan İhracata Hazırlık Kredilerinde ; Kobi ve Serbest Bölge Firmaları için bazı ek imkanlar da bulunmaktadır. Sigortalı ihracatlarda ayrıca faiz indirimi uygulanmaktadır.

Özellikle talebin(ithalatçının) karşılanması için gerekli mal ve hizmetin üretilmesinde sıkıntı çeken firmaların finansman ihtiyacının karşılanmasında kullanılan bu kredi türü İşletmeler için bir seçenek oluşturmaktadır. İhtiyaç duyulan mal ve hizmet üretimi maliyetlerinin karşılanarak ihracatın yapılabilir hale gelmesi sağlanmaktadır. Bu Türk Eximbank’ın ana kuruluş amacını ihracatçının desteklenmesi amacını bire bir karşılayan bir kredi türüdür.

Türk Eximbank tarafından ihracatçılara sağlanan kısa vadeli kredilerden İhracat Hazırlık Kredileri hakkında bilgi sunmaya çalıştığımız yazımıza burada son veriyoruz. Hoşçakalın

Bu Konularada Dikkat !

Türk Eximbank İhracat Kredi Sigortası
Türk Eximbank Türkiye’nin ihracatının geliştirilmesi için sadece yurt ...
Türk Eximbank; Başvuru Yapılabilecek Şube ve İrtibat Büroları
Türk İhracatçısının desteklenmesi amacıyla, Türkiye İhracat Kredi Bank...
Kısa Vadeli Sevk Öncesi İhracat Kredileri
Türk Eximbank tarafından yerli müteşebbislere verilen kısa vadeli İhra...
Kobi Nedir, Kosgeb Nedir, Ne Tür Hibe ve Krediler Vermektedir
KOBİ   Ne Demektir; Kobi, küçük ve orta boy işletmelerinin kısaltılmış...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Kategorideki Diğer Konular - Krediler

KimdirOğuzhan Şahin

Paylaşım