Kısa Vadeli Sevk Öncesi İhracat Kredileri


Türk Eximbank tarafından yerli müteşebbislere verilen kısa vadeli İhracat kredilerinden Sevk Öncesi İhracat Kredileri kısaca; Banka tarafından ihracatçıların daha ihraç edilecek malların üretimi aşamasında başlatılan ve üreticinin/ihracatçının finansmanı/desteklenmesi amacıyla verilen kısa vadeli ihracat kredilerindendir. Amaç İhracatçı veya döviz kazandırıcı hizmet üreticisinin yapacağı ihracatı veya faaliyeti finansal açıdan gerçekleştirebilir hale/düzeye getirmektir. Bu kredi türünde işlemin ticari riskini Türk Eximbank ile işletme arasında aracılık yapan Ticari Bankalar üstlenmektedir.

Sevk Öncesi İhracat Kredisinden Hangi Firmalar faydalanabilir;Türkiye’de faaliyet gösteren Dış Ticaret Sermaye Şirketleri hariç olmak üzere Türkiye’de veya  Türkiye’de faaliyet gösteren Serbest bölgede çalışan imalatçı/ihracatçı, ihracat yapan firmalar ve ihracat için mal üreten üretici firmalar, Turizm firmaları ve seyahat acenteleri, Uluslararası nakliyecilik yapan firmalar, Yabancılara döviz karşılığı hizmet sunan sağlık kuruluşları, Yurt dışına yönelik inşaat hizmeti veren müteahhitlik firmaları, yazılım ve müşavirlik hizmeti veren firmalar, yabancı müşterilere (yurt dışı) yönelik gemi onarım ve bakım hizmeti gerçekleştiren tersaneler bu kısa vadeli Sevk Öncesi İhracat Kredilerinden faydalanabilmektedir.

Kısa Vadeli Sevk Öncesi İhracat Kredileri nelerdir; Serbest Bölgeler Sevk Öncesi Döviz İhracat Kredisi, Sevk Öncesi Döviz/Türk Lirası İhracat Kredisi, Yatırımda Öncelikli Bölgeler İhracat Kredisi türleri bulunmaktadır.

Firma Limiti ne kadardır; Daha önce belirttiğimiz gibi bu kredi türünde ticari bankalar kredi talebinde bulunan ihracatçı/döviz getirici iş yapan firma  ile Eximbank arasında durmakta olup, esas riski aracı ticari banka yüklenmektedir. Bu çerçevede Türk Eximbank’ın Ticari bankaya vermiş olduğu limit aynı zamanda kredi talep eden firmanın da limitini oluşturmaktadır. Bu limit içerisinde firma limiti 25 milyon $’dır.

Fait oranları neye göre belirlenmektedir; Kısa vadeli sevk öncesi ihracat kredisinin faiz oranları firmadan firmaya, bankadan bankaya, kredinin vade yapısına, kredinin risk derecesine, sigorta yapılıp yapılmadığına göre değişiklik göstermektedir. Teminat talebine baktığımızda ise aracı bankanın vermiş olduğu teminat Türk Eximbank tarafından kabul edilmektedir.

Kısa Vadeli Sevk Öncesi İhracat Kredisinin Vade Yapısı Nasıldır; Döviz kredilerinde en uzun vade 720 günü bulabilmekte olup, Türk Lirası kredilerde bu vade en uzun 360 gün olarak işlem görmektedir. Kısa vadeli Sevk Öncesi İhracat Kredisi’nde kredi talep eden firmalar başvurularını Türk Eximbank ile irtibatı bulunan Ticari bankalara yapmaktadırlar. Ticari Bankalar bu başvuruyu Türk Eximbank’a iletmektedirler. Yapılan incelemelerin ardından kredi başvurusu olumlu bulunursa firmaya kredi tutarı ödemesi yapılmaktadır. Kredinin geri ödemesini ise firmalar aracı ticari bankaya yapmaktadır. Bu kredi türünde firma ile Türk Eximbank arasında aracılık yapan ticari banka bütün riski üzerine almaktadır. Buda Türk Eximbank ve kredi talebinde bulunan firma açısından bir avantaj teşkil etmektedir.

İhracatçı firmalar ile Döviz kazandırıcı hizmet üreten firmaların başvurabilecekleri bu kredi türü ihracat veya yurtdışına hizmet verecek firmaların yapacakları işlemler için gerekli olan finansmanı sağlamalarında yardımcı olmaktadır. Yazımıza burada son veriyoruz. Hoşçakalın.

Bu Konularada Dikkat !

Türk Eximbank İhracat Kredi Sigortası
Türk Eximbank Türkiye’nin ihracatının geliştirilmesi için sadece yurt ...
Kısa Vadeli İhracata Hazırlık Kredileri
Türkiye’de kurulmuş Serbest Bölgelerde yatırım yapan firmalar da dahil...
Kosgep Girişimcilik Desteğinin İçeriği Nelerdir
KOSGEP'ten 30 bin lira hibe 70 bin lira faizsiz kredi alma yöntemini v...
PTT Kredi Başvurusu hakkında bilgiler
Ptt'den kredi nasıl alabilirim?, Ptt'den kredi nasıl çekilir?  Ptt kre...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Kategorideki Diğer Konular - Krediler

KimdirOğuzhan Şahin

Paylaşım