KOSGEP’ten 30.000 TL Hibe ve 70.000 TL Faizsiz Kredi nasıl alınır.


KOSGEP Girişimcilik desteği ve kredisi  ile alakalı sizleri bilgilendirmeye çalışacağımız bu konu ile alakalı mutlaka daha önce bir şeyler duymuşsunuzdur. Çünkü hibe ve kredi piyasasının en popüler desteklerinden birisidir ve hakkında en çok şehir efsanesi olan desteklerden birisidir. İşte o şu kadar destek almış işini kurarken İşte şu vatandaş bu kadar destek almış, işte yok cebinden para çıkmamış kemik gibi yalan yanlış birçok bilgi dolaşıyor.

Bilgi kirliliğinin önüne geçmek için biz de elimizden geleni yapmak adına bu yazımızı  hazırladık ve sizlere sunmaya çalışacağız. KOSGEB tarafından verilen girişimcilik desteğinden nasıl yararlanabilirsiniz, desteği hangi şartlarda ve ne şekilde alabilirsiniz bu desteğin alınması ile ilgili önemli Detaylar ve bu konudaki prosedürler nelerdir bu konularda bilgi sunmayı amaçlamaktayız. Öncelikle destekten yararlanmanın şartlarına bir göz atalım hangi şartlarda bu destekten yararlanabiliyoruz.

.Girişimcilik destek ve kredisinden faydalanmak için genel şartlar nelerdir;  Öncelikle girişimcilik eğitimi almış  olmanız gerekiyor, maliye kaydını yaptırmış olmanız gerekiyor, desteklenen sektörlerden birisini seçmiş olmanız gerekiyor. KOSGEP veritabanına kayıtlı olmanız gerekiyor.

Şimdi kısaca bu şartları teker teker açıklamaya çalışalım; Girişimcilik Eğitimi; Kosgep kurum ve birimleri veya Kosgep ile işbirliği halindeki kurumlar tarafından verilen ve toplam 70 saatten oluşan bir eğitimdir. Bu eğitim KOSGEP’in kendisi tarafından verilebildiği gibi İşkur, üniversiteler, İş adamları dernekleri, vakıflar, Halk Eğitim merkezleri tarafından verilebilmektedir.  Bu dernek ve Vakıflar Eğitim verebilirler ama tabi bu eğitimi verirken mutlaka kosgep işbirliği içerisinde bu eğitimler verilmesi gerekir. Çünkü KOSGEB bu eğitimler ile alakalı denetimi ve koordinasyonu sağlayan kurumdur. 70 saatin tamamlanması gerekiyor  işini kuracak olan girişimcilere iş hayatında başarılı olabilmelerine katkıda bulunmak amacıyla veriyor bu eğitimi KOSGEP, yani bir işyeri  nasıl kurulur nasıl ayakta tutulur nasıl geliştirilir bu konular anlatılmaktadır bu eğitimlerde.

KOSGEB eğitiminden nasıl haberiniz olur; En kolay yolu bulunduğunuz ildeki KOSGEB Müdürlüğü’ne aramak veya internet sitesinden girip en yakın hangi tarihte ve nerede hangi kurum tarafından eğitim verildiği ile alakalı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğitim sonunda başarılı olunması durumunda Girişimcilik sertifikası denilen bir sertifika verilmektedir. Bu sertifika olmadan KOSGEP’ten destek, hibe ve kredi alınamamaktadır. Değerli arkadaşlar KOSGEB verdiği hiçbir hizmet için ücret talep etmemektedir.

İkinci aşama; Maliye kaydını yaptırmak. Maliye kaydı yapmak demek zaten resmi olarak açılış yapmanız anlamına gelmektedir. Şimdi en çok merak edilen bir konuya vurgu yapalım açılış yapmadan önce evrakları teslim edip hibe ve krediyi alsam sonra iş yerini açsam olurmu diye sorular sorulmaktadır. Bu mümkün değildir. Önce iş yerini açmanız sonra hibe ve krediyi almanız mümkündür. KOSGEP kendisine kayıtlı olmayan bir işletmeyi desteklemez. değerli arkadaşlar kendisine kayıtlı olabilmek için  KOSGEB veritabanına kayıt olabilmek için de resmi bir işletmenizin olması lazım, vergi kaydının bulunması lazım Dolayısıyla maliye kaydınızın yaptırılması yani resmi olarak işlerimizin açılması şarttır. Bu arada eğer iş yeri size ait değilse kiralanmış olması şarttır.

 

Bir de kuruluş aşamasında tabii ki bazı masraflarınız olacak bu masrafları  daha sonra kosgeb’den talep edeceksiniz destek miktarı oranında.Bunu yapabilmeniz için kuruşu kuruşuna her aşamasında yaptığınız harcamaların makbuzlarını daha sonra KOSGEB’e sunulmak üzere saklanması gerekiyor. Aksi takdirde bunları yani masrafları yaptınızı ispatlayamazsanız destek almanız mümkün değil. Diğer önemli konu ise; işletmenin kuruluş tarihi mutlaka eğitim sertifikasına aldığınız tarihten sonra olmalı. Önce sertifikanızı alacaksanız sonra işletmenizi kuracaksanız bu çok önemli.

Üçüncü aşama; Kosgep tarafından desteklenen sektörlerden birisini seçmek, kosgep tarafından desteklenmeyen bir sektöre destek ve kredi verilmemektedir. Dördüncü aşama ise; KOSGEP  veri tabanına kayıtlı olmanız gerekiyor.  İlke olarak KOSGEP kendisine kayıtlı olmayan bir işletmeye kredi vermemektedir.

Peki bu şartları yerine getirdik ne kadar hibe ve ne kadar faizsiz kredi alabiliriz bunu açıklayalım; KOSGEP 30000., TL hibe ve 70000 TL faizsiz kredi olmak üzere 100000 TL.lik bir destek öngörmektedir. Bu aşamaları tam ve düzgün yaparsanız KOSGEP desteğini almanız mümkün. Eğer prosedürleri tam olarak ve adım adım yerine getirmezseniz büyük sıkıntılar çekebilirsiniz. Bugünlük bu kadar hoşçakalın.

Bu Konularada Dikkat !

Kırmızı kalem yiyenlere kredi verilir mi ?
Kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar var mı Kara listede olanl...
20 bin 36 vade ile en uygun faiz oranlı kredi veren bankalar
20 BİN VADE İLE EN UYGUN FAİZ ORANLI BAYRAM KREDİSİ İMKANI SAĞLAYAN BA...
Türk Eximbank İhracat Kredi Sigortası
Türk Eximbank Türkiye’nin ihracatının geliştirilmesi için sadece yurt ...
Acil Para Lazım Nereden Bulurum
Acil para, acil para kazanma, Acil Paraya ihtiyacım var- SSK, çalışan,...

2 Responses “KOSGEP’ten 30.000 TL Hibe ve 70.000 TL Faizsiz Kredi nasıl alınır.”

  1. Salim
    6 Kasım 2016, 19:41

    Ben o parayı bulsam niye destek isteyim arkadaş s.l.m dahi vermem devlete saçma

  2. KENAN TANER
    23 Şubat 2017, 21:54

    Destekleyecekseniz adam gibi çıkarın 50 bin verin 1 hafta içinde dükkan açmazsak o zaman 50 yıl ceza verin. Bütün kanun kural hep zengine yarıyor. Mesleğimiz var . iş potansiyeli var . mal alacağımız esnafı da satacağımız esnafı da tanıyoruz.en az 3 yada 4 kişi çalışacak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Kategorideki Diğer Konular - Genel

KimdirOğuzhan Şahin

Paylaşım