Ne zaman emekli olurum uygulaması


Ben ne zaman kaç yaşında emekli olacağım gibi soruları gerek çalışanlar gerek ise prim ödeme gün sayılarını dolduran tüm kişiler merak ederek araştırıyorlar. Aslında bununla ilgili daha önceden yaptığmız otomatik bir uygulama vardı. Bu uygulamadan sizler otomatik olarak emeklilik tarihlerinizin ne zaman olacağı ile ilgili net bilgiler edinebiliyordunuz. Bu uygulamayı şu anda geliştirme aşamasındayız ve çok yakında bu konumuza otomatik olarak emeklilik hesaplama emeklilik tarihi bulma programını eklemiş olacağız. 

Türkiye'de emeklilik durumu biraz karışık. Yani net olarak şu yaşında şu prim ödemesi ile emekli olacaksınız diye birşey yok. 90 önccesi sigortalılar 80 öncesi sigortalılar 90 sonrası sigortalılar ve bunlara tekamul eden şartlar malesef ülkemizde değişiyor. Her gelen hükümet seçim vaadlerinde özellikle emeklilerin oylarını toparlamak için sürekli kanun değiştirdiğinden, emekliliğin de net olarak bir gün ya da prim karşılığı malesef yok.

Nasıl yani ? Şöyle yani; yaşınız giriş tarihiniz hizmete başlama tarihiniz, Bağkurluluk durumunuz sigortaya başlamadan önceki askerliğiniz vs herşey sizin emeklilik sürelerinizi kesinlikle değşitiriyor. Öncelikle sizlerin bu sorgulamayı yapabilesi için net olarak doğum tarihi ve ilk sigorta tescil tarihini kesinlikle bilmesi gerekiyor. Yoksa işlemler emin olun yanlış çıkacaktır. Bu arada tabiki net olarak kaç günlük sigortalı olduğunuzu da bilmeniz gerekiyor. Öncelikle Hizmet Dökümünüzü alalım.

Ben sizlere ilk tescil tarihinizin nasıl yapıldığını E devlet ssk   konusunda anlatmıştım. Bu konuya girerek e devlet sisteminden ssk dökümünün nasıl alındığını görebilirsiniz. E-DEVLET DETAYLI SSK DÖKÜMÜ ALMA detaylı olarak günlerinizi öğrendiğinize göre google arama motoruna ne zaman emekliyim yazarak birinci sayfa birinci sıradaki aşağıda da resmini verdiğimiz gibi ilgili devlet sitesine giriş yapacaksınız.

Not: e devlet ile ssk dökümü konusunda anlatılan gibi e devlet sistemine girdiğinizde, verilen dökümanların içinde sizin ilk sigorta tescil tarihiniz yazacaktır. Bu, sizlerin aynı zamanda ilk işe giriş tarihiniz oluyor bilginiz olsun.

Şimdi dediğimiz resmi hemen aşağıdan görüyorsunuz. Buraya gerekli alanları doldurarak ne zaman emekli olacağınızı sgk sitesi üzerinden öğreneceksiniz. Diğer sitelere lütfen kişisel bilgilerinizi vermeyiniz. Konunun başında belirttiğimiz emeklilik tarihi hesaplama yazılımımız biter bitmez konumuzun altına ekleyeceğiz. Tüm verileri devlet sitesi üzerinden çekerek sizlere hesaplama yaptıracağız. 

 

Resimde görüldüğü üzere gerekli alanları doldurunuz. Emeklilik hususunda önemli bir noktaya da parmak basmak ve sizlere anlatmak gerekiyor. Şimdi ssk prim ödeme gün sayınızı zaten yukarıdan nasıl alacağınızı sizlere anlattım karşısına orada yazanları yazacaksınız. Önemli husus şu, Askerlik borçlanması emeklilik tarihinizi öne çeker, yani askerlik borçlanması yaparak emekliliğinizi daha erkene alabilirsiniz. Konuyu biraz daha açalım sizlere. Diyelim ki prim ödeme gün sayınızı doldurdunuz ve yaşınızı bekliyorsunuz. Askerden öncede sigortanız yok diyelim. Kesinlikle askerlik borçlanması yaptırarak fazla prim ödeyin askere gidiş tarihinizin hemen öncesinde sigortalı görüneceğinizden dolayı yaş olarak ta daha fazla sigortalı olacağınızdan emeklilik tarihiniz daha erken olacaktır. 

Bu hususta daha ayrıntılı bilgileri lütfen bağlı bulunduğunuz sgk il müdürlüklerine giderek öğreniniz. Konumuzla alakalı bizlere her türlü görüş öneri ve sorularınızı, aşağıda bulunan yorum gönder bölümünden iletebilirsiniz. Sağlıcakla kalın. 

Saygılarımızla,

SSK.NET

Bu Konularada Dikkat !

Emeklilere faizsiz kredi gelecek
Seçimler öncesinde AKP'nin seçim vaadi olan Emeklilere faizsiz kredi n...
Edevlet şifresiyle emekli maaşı sorgulama
Emekli maaşım ne kadar, malülen ve emekli - memur maaşı sorgulama e de...
Memur emeklilik hesaplama
Memurum ne zaman kaç günle emekli olacağım otomatik hesaplayıcı ile he...
Emekli Kredisi - Emeklilere PTT'den kredi imkanı
EMEKLİYİM NEREDEN KREDİ ALABİLİRİM BANA HANGİ BANKALAR VE KURULUŞLAR K...

2 Responses “Ne zaman emekli olurum uygulaması”

  1. izzet karaoglu
    11 Ocak 2017, 23:21

    21 08 1999 da askere gittim sigortam yoktu 21 03 2001 de teskere aldım 08 2001 yılında sigortam başladı ben askerdeyken kanun degişdi ve pirim günü arttı askerlik borclanmasını yaparsam kaç yaşında emekli olurum nekadar pirimim olması gerek tesekür ederim

  2. Hamza Alakara
    22 Şubat 2017, 22:40

    Ilk işe giris tarihim 01 09 1991. ayrica. tarım bagkurumda 01 01 2000 le 02 02 2006 yani 2190 .gün bağkur 2711de ssk günüm toplam 4901 gün. Askerlik sürem. 18 aydır askerlik başlama tarihi. 27 02 1988. bitiş. 14 08 1989 dur dogum tarihi 10 10 1968 dir askerlik borçlanması yapsam ne zaman emekli olurum. Selamlar..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Kategorideki Diğer Konular - EMEKLİ

Kimdirssk.net

Paylaşım