Araç Hasar Kaydı TRAMER Sorgulama işlemi

Araçlarınızı alırken Araç Borcu Sorgulamanın Yanında Aracın Kazasını da sorgulamak gerekiyor: Değerli araç alacak olan kişiler, lütfen araçlarınızı alırken bu tür sorgulamaları yapınız. Şimdi bu konumuzda sizlere bu sorgulamaların nasıl yapıldığına dair önemli ip uçları vereceğiz. Öncelikle hatırlatmakta büyük fayda gördüğümüz bir husus var onu anlatalım. Alacağınız aracın kesinlikle devrini, aracı elinde bulunduran kişinin ya da kişilerin hesabına para ödeyerek yapıyorsunuz. Yeni çıkan bir sahtekarlık yöntemi var. Aracı Satan Ahmet Alioğlu işinin olduğunu ve parayı Veli Velioğluna gönderin o size devri verecek diyor.

Siz parayı Veliye gönderiyorsunuz. O da size devri veriyor. Buraya kadar her şey tamam ama aradan bir hafta sonra Ahmet Alioğlu size para ödenmedi diye ihtar çekip aracınızı geri alıyor. Bu hususu önemle hatırlatıyorum. Şimdi alacağınız araçların borç ve kaza sorgulamalarının nasıl yapıldığını anlatalım.

PLAKADAN ARAÇ SAHİBİ SORGULAMA: İşlemlerini de mutlaka yapınız. Yukarıdaki anlattığım yeni nesil sahtekarlığın önüne geçmek adına, sizinle konuşan ve özellikle parayı çıkartacağınız kişinin araç sahibi olmasına özen gösterin. Arabanın sahibini öğrenmek için detaylı sorgulama yapmanız gerekiyor. Bunun için alacağınız aracın ŞASE – ŞASİ Nosu ile Araç Sahibi Sorgulama işlemini yapacaksınız.

Şase numarasını aldıktan sonra telefonunuzun kısa mesaj yaz bölümüne giderek DETAY WWV34524LLAB şeklilnde şase numarasını detaydan sonra boşluk vererek bitişik ve gördüğünüz şekilde yazarak 5664 servis numarasına gönderin. Tüm bilgiler hemen size gelecektir. E-Devlet şifresi ile sorgulama yapılamıyor yapmayın uğraşmayın sbm.org.tr zaten yapıyor tüm işlemleri mesajla

ARAÇ HASAR KAYDI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN YÖNTEMLER : Alacağınız araçlar 2. El ise aracın özellikle sahibinden gibi sitelerde plakasının açık olup olmadığı son derece önemlidir. Kim plakasını gizler ki ? Neden gizler ? Tabiki kaza durumu ortaya çıkmasın diye gizliyorlar. Çok küçük bir gizlilikle ilgili yapanlar var onlar bu işlemin dışında. Alacağınız 2. el araçlarda plakaların açık olup olmadığı hususuna bakın. Açık ise sorgulama yapabileceksiniz. Bunun için ne yapacaksınız.

ARAÇ PLAKASIYLA HASAR SORGULAMA : Örneğin plaka 33 cbk 33 olsun bu plakayı sorgulamak için 5664 e kısa SMS atamnız yeterli hemen bunu örneklendirelim. Mesaj yaz bölümüne girerek 33 CBK 33 yazıp ( arada boşluk bırakmıyorsunuz 33CBK33 ) 5664 kısa mesaj servisine gönderiyorsunuz. Hemen aracın plakası ile ilgili karıştığı bir kaza var ise sonuç size geliyor. Ek olarak ta Şasi no ile yapmanızı önemle tavsiye ediyorum. Özellikle borç sorgulandığında bu plaka ile, araç sahibi hayır kazası yok diyebilir. Ona inanın, zira daha önceden bu plakayı başka bir araçta kullanan bir kişi, kazaya karışmış ve kaza yapmış olabilir. Geçiyoruz şimdi ŞASİ no ile kaza sorgulama işlemine.

ARAÇ ŞASE –  ŞASİ NO İLE KAZA BORÇ TRAMER HASAR SORGULAMA :  Yukarıda anlattığım sebepten ötürü arkadaşlarım sizler aslında bu yöntemi daha fazla kullanmalısınız. Tramer hasar kayıtları, aracın otomatik olarak kendi sicil numarasına işlendiğinden dolayı bu olayın sahtekarlığı olamaz yani net olarak yapmanız gereken sorgulamanın, bu yöntem olduğunu belirtmek isterim. Peki Şasi ile borç sorgulama nasıl yapılıyor ?

Cep telefonunuz hangi operatörü kullanırsa kullansın kısa mesaj yaz bölümüne girip büyük harfler ile HASAR S 123654EEA12 şeklinde yazarak 5664 kısa mesaj servisine gönderdiğinizde araçın kazası var ise şase numarasından da kazasını sorgulamış oluyorsunuz. Bilgiler hemen cep telefonlarınıza gelecektir. DETAYLI ŞEKİLDE KAZA SORGULAMA : Bunuda yapabiliyorsunuz DETAY 33CBK33 yazıp 5664 kısa mesaj servisine gönderdiğinizde tüm bilgiler son ARACIN SAHİBİ KİM  trafiğe ne zaman çıktı şahıs mı şirket mi kaskosu var mı kaskosuz mu plaka değişimi hangi ile gittiği tüm bilgileri buradan öğrenebilirsiniz. Yine DETAYLI ŞASİ sorgulamak için de DETAY S ABC76646WWV22 şeklinde aracınızın şase numarasını gönderdiğinizde de yukarıdaki gibi detaylı tüm bilgiler sizin cep telefonlarınıza gelecektir.

ARACIN KAZASI DEĞİŞEN PARÇASI VAR MI : Şeklindeki sorgulamaları da sbm.org.tr sizler için daha güzel bir hale getirmiş arkadaşlarım PARCA 33CBK33 şeklinde yazıp yine 5664 Kısa mesaj servisine gönderdiğinizde çok detaylı olarak aracın kaza tarihi eksper raporu işçilik ve parça tutarı ile birlikte değişen tüm parçalar tek tek size bilgi olarak gelecektir. Lütfen sorgulamalarınızı yapın ve zarara uğramayın. Konu ile alakalı düşünce ve sorularınız olur ise lütfen yorum olarak bana ulaşmaktan çekinmeyin.