E-devlet Ailemde Şehit Var mı Sorgulama

E-DEVLET KAPISI Şehit Sorgulama Listesi Aile Büyüklerinden geçmişte ölenlerden Şehit olanlar var mı sorgulama hususu turkiye.gov.tr üzerinden yayına alınır alınmaz yani sorgulanabilirliliği açılır açılmaz yine sistemler tamamen kitlendi. Bildiğiniz üzere daha önceden çıkan AİLE SOY AĞACI SORGULAMA işlemi de buna benzer şekilde çıkmıştı. Tabiki Türkiye’de 4 miylon kişi bu sisteme girerek sorgulama yapmak isteyince E devlet sistemi bunu otomatik olarak kapatmıştı. Zira alt yapı olarak anlık bu kadar girişi kaldıracak bir sistem kurmamışlardı. Sonrasında ise bu işlem değiştirildi. Soy ağacını sorgulamak isteyen kişiler giriyor sorgula diyor ve bekliyorlar, daha sonra sistem tarafından sorgulama işlemlerinin bittiği cep telefonlarına kısa mesaj olarak geliyor ve öğreniyorsunuz. Şimdilerde Ailemdeki Şehitleri sorgulama işlemi de aynı sıkıntıyı vermiş durumda.

AİLEMDEKİ ŞEHİTLERİ SORGULAMA işlemine anlık ve büyük rakamda girişten dolayı sistem bu aralar yine sıkıntılı ve cevap vermiyor. Yine soyağacı sorgulama işlemindeki gibi sıralamaya gidileceğe benziyor bu işlem de. Peki tam olarak bu sorgulama işlemi ile ne yapıyoruz ve neleri öğreniyoruz ? Hangi yılları ve hangi savaşları kapsıyor bu sorgulamalar. Bilindiği gibi 1800 lü yıllara kadar artık babanızın babasının babasının babasını öeğrenebiliorduruz. Buna göre bu şehit sorgulamaları da yine 1853 yıllarında Kırım savaşı ile başlıyor. 1974 yılı Kıbrıs Barış Harekatın’da şehit düşen kişilerin kimlik bilgileri yer alıyor. Bunun için msb.gov.tr adresine girerek sorgulamaları yapabilirsiniz.

Dinimize göre Bakara suresinin 154. Ayetinde ; ” Allah yolunda savaşıp can verenlere ölüler demeyin. Onlar diridirler, fakat siz farkında değilsiniz ” şeklinde bir açıklama vardır. Buna göre tam şehit olunacağı anda gelen darbe, kurşun ya da ölüme sebebiyet veren hareket ne ise, Tamda O anda Şehit olacak olan kişi Rabbimizin cemali ile karşılaştırılıyor. Cemalullah’ın güzelliğine bu kişi kendini o kadar kaptırıyor ki acı vs hissetmiyor. Yani anlaşılacak olan şu, Şehitler ölümün ağırlığını kesinlikle yaşamıyorlar. Bu açıklama ile konuyu okuyan tüm herkesin geçmişine Rabbim’den Rahmet diliyorum. Yine bir dip not daha verelim. Şehit olan kiş hangi elbise ile şehit oldu ise onunla defedilir. Şehitler Yıkanmazlar yani şehitlerin kefeni de olmaz.

Ülke olarak zorlu bir Afrin sürecinden geçtiğimiz bu günlerde, Ülkemizi yıkmak için dıştan içten çalışan herkesi Allah, Kahhar ismi ile kahreylesin. Ülkemize ve bayrağımıza zeval vermesin. Allah, Cümle Şehitlerimize Rahmet Eylesin Amin.