Emlak Vergisi Sorgulama İşlemlerini Unutmayın

Emlak Vergisi Sorgulama ve Öğrenme işlemleri nasıl yapılıyor : Hemen hemen büyük bir çoğunluğun ( ev alamamışlar hariç ) evleri var. Ama atadan kalma ama dededen kalma ya da bir kaç senelik alınmış evleri var. İş yoğunluğundan çalışmaktan ve en önemlisi cepten para çıkacak diye bir şekilde bunun ödemelerini yapmıyoruz ya da unutuyoruz. Özellikle yaşınız benim gibi 30 ları çoktan geçmişse ve bir kaç eviniz de varsa… Geçmiş olsun o vakit kesinlikle ne olduğunu unutuyorsunuz. Benim de çok fazla emlak borcum birikmiş bununla ilgili sorgulamaların nasıl yapılacağını anlatmak istiyorum sizlere.

ANKARA İSTANBUL İZMİR BURSA ANTALYA Emlak Sorgulama İşlemi : Türkiye’nin neresinde yaşıyorsanız yaşayın arkadaşlarım, emlak vergilerinizi internet üzerinden oturduğunuz yerden sorguluyorsunuz. Belediyeler üzerinden yapıyorsunuz bu işlemleri. Misal siz Mersin’de yenişehire bağlı bir yerde emlak sahibi iseniz google üzerinden yenişehir belediyesi diye aratıyorsunuz ve bu belediyenin resmi sitesine giriş yaparak tc kimlik bilgilerinizi giriyorsunuz oradan arama yapıyorsunuz. Adınıza bulunan emlaklar hangi belediyenin sınırına giriyorsa oradan arama yapacaksınız.

TC İLE EMLAK SORGULARKEN DİKKAT : Belirttiğim gibi belediyelerin resmi siteleri üzerinden sorgulama yapacaksınız. Lütfen başka sitelere girerek tc kimlik bilgillerinizi girmeyiniz. Ya belediyeye atlayıp gideceksiniz ya da internet siteleri üzerinden kesinlikle sorgulama yapacaksınız. Daha sonra bu belediyelerin sayfalarından yine ödeme de yapabiliyorsunuz. İnternetten emlak vergisi ödemek güvenlidir kredi kartlarınız la da ödeme yapabilirsiniz. Eğer durumlarınız yok ise ve taksit yaptırmak istiyorsanız borçlarınızı yapılandırma yoluna giderek te işlem yapabilirsiniz. Bunun için belediyeye gitmeniz gerekiyor bilginiz olsun.

YAPILANDIRILMIŞ EMLAK VERGİLERİNİZİ ZAMANINDA ÖDEYİN: İnternet üzerinden emlak vergisi sorgulamalarınız ile ilgili defaten yani kartla hemen ödeme yapmadıysanız ve yapılandırma yaptırdıysanız bunları zamanında ödemeniz gerekiyor. Aksi taktirde belediyeler şimdi sizleri otomatik olarak emlak vergisi ödememe durumundan dolayı hacze veriyorlar. Olaki bankada paranız vardır otomatik olarak belediye alıyor o paralardan borçlarınızın tamamını. Bu tür bir durum ile karşılaşmamak için lütfen vergilerinizi veya taksitlendirmelerinizi zamanında ödeyiniz.

E-DEVLET ÜZERİNDEN EMLAK VERGİSİ SORGULAMA : E devlet şifrelerinizle giriş yaparak üst sağ alandan ” belediye hizmetleri ” ya da ana ekranda arama çubuğunun hemen altında belediyeler sekmesine tıklayarak bağlı bulunduğunuz şehri seçiyorsunuz daha sonra hangi belediye ise onu seçerek vergilerinizi sorgulayarak işlem de yapabiliyorsunuz.

Konumuz ile alakalı bizlere iletmek istediklerinizi, lütfen hemen altta bulunan yorum bölümünden soru olarak gönderiniz. En kısa sürede sorularınıza cevaplar verilecektir.