E devlet Esnaf Destek Paketi 5 bin 3 bin kredi başvuru şartları kimler alabilecek ?

E devlet Esnaf Destek Paketi 5 bin 3 bin kredi başvuru şartları kimler alabilecek ?

Geçtiğimiz gün sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve Nefes Kredisi olarak adlandırılan Esnafi hibe kredi desteği ile ilgili açıklamalar yapıldı. Tabiki yapılan bu açıklamalarda sektörüne göre 5 bin tl tek seferlik hibe ve 3 bin tl tek seferlik hibe kredi verileceği ile ilgili bilgiler yer aldı. Bizzat Erdoğan dün yaptığı açıklamada bunun verileceğini iade etti. Peki tamamen bütün esnaflar bundan faydalanabilecek mi ? Daha önceden E devlet kredi başvuruları alınmıştı. Şimdi de yeniden E devlet sistemi üzerinden mi müracaat yapılacak tam olarak detaylar hakkında sizlere bilgiler sunmak istiyoruz.

E DEVLET GİRİŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

 

BAŞVURULAR E DEVLET SİSTEMİ ÜZERİNDEN OLACAK 

Daha önceden yapılan başvurular karışıklık olmaması adına e devlet sistemi üzerinden yapılmıştı şimdi de aynı şekilde kargaşasının ve haksızlığın önüne geçmek adına büyük ihtimal ile gene e devlet sistemi üzerinden şifreli giriş yapılarak başvurular alınacak. Netlik bu hafta cuma gününe kadar ortaya çıkacaktır. Siz sevgili vatandaşlarımızın  mağdur olmamaları adına e devlet şifrelerini en kısa sürede almaları gerekmektedir. Daha Önceden e devlet şifresi alan ama şifresini kaybedenler aşağıdaki konudan yardım alabilirler.

E DEVLET ŞİFRE DEĞİŞTİRME ŞİFRE SIFIRLAMA İÇİN TIKLAYINIZ

 

ESNAF HİBE KREDİSİNİ KİMLER ALABİLECEK ? 5 BİN TL 3 BİN TL KREDİ KİMLERE VERİLECEK

Erdoğan’ın yaptığı açıklamada esnaflara destek paketi kapsamında bazı duyurular yapılmıştı. Meslek dalına ve meslek grubuna göre ödeme yapılacak herkese. Tabi ki bu süreç, belirttiğimiz gibi bu hafta cuma maya ya da en geç hafta başında netlik kazancak ve buradan sizlere duyuracağız. Yapılan ilk açıklamada ise toplamda ortalama 1.5 milyon esnafa bu destekten para aktarılacağı ilk gelen haberler arasında. Detaylar şu şekilde devam ediyor.

 1. Kahvehane işletmeleri
 2. Kıraathane işletmeleri
 3. İnternet kafeler,
 4. Pastane işletmeleri  vb işletmeler
 5. Tamirat bakım onarım yapanlar
 6. Hırdavatçılar ve müzisyenler
 7. Oto yıkamacıları,
 8. Oyuncak satıcıları,
 9. Kozmetik ürünler satanlar,
 10. Bakırcılar, ayakkabıcılar
 11. Konfeksiyoncular gibi toplamda 1150 milyon kişi bundan faydalanacaktır.

 

BÜYÜK ŞİRKETLER İÇİN NEFES KREDİSİ DE VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan e büyük ölçekli kurumsal işletmeler için de nefes kredisi adı altında ödemelerin yapılacağını açıkladı ise de net bilgiler bu haberle ilgili kendisi tarafından malesef verilmedi. Önümüzdeki haftalarda bu da netlik kazanacaktır. Bakanlık tarafından yapılacak açıklama ile kimlerin bu kredi için başvuru yapıp yapamayacağı netlik kazanacaktır.

2020 yılının ilk aylarında TOBB öncülüğünde verilen nefes kredisi için TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu “Bu projede TOBB ve 365 oda ve borsa olarak, üyelerimize kısa sürede 6 milyar liranın üzerinde kredi sağlayacağız. TOBB Nefes Kredisi’nin faizi yıllık yüzde 7,5 olacak. Bir üyemiz azami 100 bin lira kredi kullanabilecek. 2020 yılında ne anapara ne faiz ödemesi olacak. Cirosu 25 milyon liranın altında olan küçük işletmelerimiz bugünden itibaren üye oldukları oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesiyle Denizbank şubelerine başvurabilecek.” demişti.