Oy yerim neresi oy yeri sorgulama ( REFERANDUM )

OY YERİ SORGULAMA OYUMU NEREDE KULLANACAĞIM ?
Oyumu nerede kullanacağım? Yüksek Seçim Kurulu Oy Yeri Sorgulama, Referandumda nerede oy kullanacağım?- Gelişmiş ülkelerin en önemli silahı nedir biliyor musunuz? Eğitim mi? Teknolojileri mi? Ekonomileri mi? Aslında hepside denilebilir ama bu saydıklarımın altın yatan en önemli unsur Demokrasidir. Vatandaşlar belirli aralıklar ile yöneticileri kendileri seçerler. Geleceklerini de kendileri oylayarak belirlerler.

DEMOKRASİ İLE BİRLİKTE GELEN EGEMENLİK
Demokrasinin kökeninde egemenlik vardır. Egemen bir halkın da sırtı kolay kolay yere gelmez. Bizim ülkemizde 94 yıldır demokratik bir yönetim anlayışı ile yöneltilmektedir. Tamam belli aralıklarla bazen demokrasi devre dışı bırakılsa da yinede kendi kaderimizi yinede biz belirleriz. Seçimlere gideriz, referandumla geleceğimizi oylarız vs. Demokratik yönetim var olduğu sürece egemenlik de var olacaktır.

REFERANDUM BİZİ BEKLİYOR
Bizler, yine bizi yönetecek kişileri oylarımız ile belirleriz. Seçtiklerimiz beklentilerimizi karşılamadı mı? Bir sonraki seçimlerde yeni yada farklı kişilere oyumuzu veririz. Bununla birlikte meclise yetki veririz ve bizimle aynı görüşü paylaşan partiler, mecliste yüreğimize tercüman olurlar. Sıkıntılarımızı dile getirirler. Aşık Veysel bir türküsünde;” Koyun Kurt ile Gezerdi Fikir Başka Başk Olmasa.”
İnsanların dolayısıyla da partilerin görüşleri farklıdır. Bir gelişmeye A partisi evet derken B partisi hayır diyebiliyor. Ama mecliste 367 oy çoğunluğuna ulaşıldı mı bu yasa kanunlaşıyor. 330 ve üstü olduğunda ise referanduma gidiliyor. Biliyorsunuz ki bizim meclisten de 18 maddelik bir anayasa teklifi çıktı. Daha doğrusu referanduma gidilmesi noktasında gerekli oy çoğunluğuna ulaşıldı.
Dolayısıyla çok kısa bir süre içerisinde kendi geleceğimizi oylayacağız. Tabi yurdum insanı cefakar ve çalışkan bir millet olduğundan çoğu zaman başını işten güçten de kaldıramayabiliyor. Dolayısıyla ya bu 18 madde ne? Diye soruda yöneltebiliyorlar. Bizlerde yazımızın devamında yapılan anayasa değişikliğine özet halinde değinerek nerede oy kullanacağınıza değineceğiz.

YAPILAN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE NELER GETİRİLİYOR?
Referandumda Evet Oyu ağırlıklı olarak çıkarsa neler değişecek haydi hep beraber inceleyelim. Öncelikle Milletvekili seçilme yaşı 25’ten 18’e düşürülecek. Askerlikle ilişiği olanlar Milletvekili seçilemeyecek. Meclis üye tam sayısının beşte üçü ile seçim yenilenecektir. Bu arada Milletvekili sayısı olan 550 de 600’e çıkarılacak. Yazılı soru önergelerine 15 gün içerisinde cevap verilecek.
Genel seçimler ile cumhurbaşkanlığı seçimleri bir arada beş yılda bir yapılacak. Buna göre bir sonraki seçim tarihi de 3 Kasım 2019 gibi gözüküyor. Cumhurbaşkanı seçilecek olan kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek. Bunu da belirtelim. Cumhurbaşkanı 40 yaşını doldurmuş, milletvekili seçilme şartını taşıyan, yükseköğrenimini yapmış olması gerekir.
Cumhurbaşkanı Türk vatandaşları arasından doğrudan halkın tarafında oy kullanarak seçilecektir.

Bu arada Cumhurbaşkanı seçilme şartı olan doğuştan Türk vatandaşı olma şartı, Türk vatandaşı olarak değiştirilmiş durumda. Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı yardımcıları ile Bakanları atayıp, gerektiğinde görevine son verebilme yetkisine sahip olacak. MGK Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanılacak.
MGK’da Jandarma Genel Komutanı yer alamayacak. Milli Güvenlik Kurulunda Cumhurbaşkanı Yardımcıları, Adalet Bakanı, Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı ve Dışişleri Bakanı yer alacak. Bunun dışında Genel Kurmay Başkanı n yanı sıra Hava, Kara ve Deniz Komutanları da katılacak. Cumhurbaşkanı seferberlik, ayaklanma ve savaş durumlarında 6 ay süreli OHAL ilan etme yetkisi olacak.
Bu süreyi kısaltma veya artırma TBMM’ye bağlı olacak. Askeri Mahkemeler kurulamayacak. Sadece savaş halinde Askeri personellerin görevleri ile ilgili işledikleri suçlara bakmak için kurulabilecek. Askeri yargı kaldırılıyor. Anayasa Mahkemesini üye sayısı da 15’e iniyor. HSYK’nın adı Hakimler ve Savcılar Kurulu olarak değiştiriliyor ve üye sayısı da 13’e çıkarılıyor.

REFERANDUM MADDELERİNİ ANLADIM. NEREDE OY KULLANACAĞIM?
Değerli dostlarımız, Yüksek Seçim Kurulu (YSK); Yurt İçi Seçmen Sorgulama diye bir hizmet sunuyor. Üstelik online olarak bu hizmete ulaşabiliyorsunuz. Sizlerde bu hizmet sayesinde seçim zamanlarında nerede oy kullanacağınızı, seçim süresi dışında ise hangi ilde oy kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bunun için secmen.ysk.gov.tr adresine bakabilirsiniz kullanabilir ve ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.
Ayrıca artık e-devlet uygulaması ile hem yurt içi hem de yurt dışı seçmen sorgulaması imkanı da getirildi.  E Devlet Yurt içi seçmen sorgulama adresi; turkiye.gov.tr/ E Devlet Yurt Dışı seçmen sorgulama adresiçinde aynı adrese google üzerinden girerek işlem yapabilirsiniz. Bu sayfaları google ile arayarak işlem yapabilirsiniz Bunun dışında seçim zamanı hangi mahallede hangi okulda ve hangi sandıkta oy kullanabileceğinizi muhtarınızdan öğrenebilir ve imzalı mühürlü kağıdınızı alabilirsiniz. Bizlerden şimdilik bu kadar. Referandumda sonuç ne çıkarsa çıksın, ama vatanımıza ve milletimizi hayırlı olsun