E devlet ile plakadan araç borç sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Araç Sorgulama Plaka No İle Nasıl Yapılıyor ? Türkiye’de araç sektörü gün geçtikçe değerinin üstüne değer katıyor. Özellikle ikinci el araç alışlarında sahibinden gibi siteler üzerinde yaptığımız incelemede dakikada bile onlarca aracın satıldığı görünüüyor. Bu kategorimizden sizlere daha sonra araç kaza sorgulama işlemlerininde nasıl yapılacağını anlatacağız. Bu konumuzdan plakalarınıza yazılan borçları sizlere nasıl sorgulayabileceğinizi anlatacağız. Bu sorgulamadan, geçiş ihlallerini değilde plakalara arabalarınıza yazılan radar kırmızı ışık, emniyet kemerinin takılmaması gibi yazılan her türlü cezaların nasıl sorgulanabileceğinizi anlatacağız. Öncelikle E devlet ile plakadan araç ceza sorgulama işlemini yapabiliyorsunuz. turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama linki ile E-Devlet sisteminden cezalarınızı sorgulayabilirsiniz. Siyah çizdiğim adresi tarayıcınıza yapıştırarak e devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Adınıza olan araçların plakasını hak mahrumiyeti olup olmadığını ise www.turkiye.gov.tr/emniyet-adima-tescilli-arac-sorgulama adresine giriş yapmak sureti ile sorgulayabilirsiniz. 

PLAKA İLE ARAÇ SORGULAMA İÇİN E DEVLET ŞART Öncelikle sizlerin bu sorgulamaları yapmak için 4 tl bedel ödeyerek e devlet şifresi veren postanelerden şifrelerinizi edinmeniz gerekiyor. Sizler şifrelerinizi edindikten sonra e devlet sistemine giriş yapmak zorundasınız daha sonra işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz. Eğer sisteme giriş yapacağınız e devlet şifrelerinizi unuttuysanız BURADAKİ konumuz sizlere yardımcı olacaktır. Bu işlemlerin tamamını e devvlet şifresine gerek duymadan da yapabilirsiniz. İnternet Vergi Dairesi giriş sisteminden yapabiliyorsunuz. Arama motoruna internet vergi dairesi giriş yazdığınızda gireceğiniz sistemde aşağıdaki resimde görülen alanları doldurarak sorgulama yapmanız yeterli olacaktır.

 

Plakanızı yazacaksınız tc kimlik numarası ve vergi kimlik numarası ile birlikte tescil tarihinizi yazarak sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bunun haricinde yine bu sistemden kredi kartı ile ödeme de yapabiliyorsunuz. Tabiki bu sorgulamanın hemen sonrasında ekranlarınıza yansıyacaktır.

ARAÇ HASAR KAYDI SORGULAMA : Araç alacak kişilerin önemle bakmaları gereken ilk işlem hasar sorgulama işlemi diyebiliriz. Bunun için iki değişik şekilde sorgulama yapabiliyorsunuz onları hemen sizlere bu konuya  değinmişken yazayım. Alacağınız aracın plakasını karşı taraftan isteyerek 5664 SMS servisine göndererek sorgulama yapabilirsiniz örneğin 06 ATT 06 Plakalı bir araç ise bu bunun için 06ATT06 yazarak 5664 e gönderiyorsunuz. Eğer aracın plakasına işlenmiş bir hasar kaydı var ise mesaj olarak sizlere geliyor. Bunun haricinde yine aynı şekilde Şasi no ile de sorgulama yapmanız olası zararın önüne geçecek en net bilgileri sizlere sunacaktır.

PLAKADAN ARAÇ SAHİBİ BULMAM ARAÇ KİME AİT NASIL SORGULARIM : Bunun için yukarıda anlattığımız yöntem ile sizlere aracın hasarı bildirilir. Bunun haricinde sizlerin bir tanıdık vasıtası ile ya araç sigorta sorgulama işlemlerini yapan kişilere ya da emniyetten bir tanıdığa ihtiyacınız var onun haricinde YAPTIĞINI söyleen sitelere itibar etmeyiniz plakaları saçma sapan sitelere girmeyiniz. Hiç birisi işlem yaptıramaz tamamen ve külliyen yalandır bilginiz olsun.

ARAÇ DETAY BİLGİSİ SORGULAMA İLE BAZI BİLGİLER EDİNEBİLİRSİNİZ : Alacağınız aracın sahibinden isteyeceğiniz ruhsat fotokopisinde bulunan şasi numarası ile  DETAY boşluk bitişik şekilde plakayı yazıp cep telefonlarından 5664 nolu sms servisine gönderdiğinizde aracın ilk trafiğe çıkış tarihi son sahibi ( şahıs olarak yazılır isim yazmaz ondada ) kaskosunun olup olmadığı plaka değişmi var ise bilgileri gelir

PLAKAYLA ARAÇ VERGİ BORCU SORGULAMA :  Alacağınız bu aracın vergi dairesine bir borcu var mı araç Çalıntı mı Hak sahibi kim hak mahrumiyeti vs var mı bunalrın tamamı ile birlikte maliye borcu öğrenme işlemlerinin şimdi nasıl yapılacağını anlatalım sizlere. Bu yapacağınız sorgulama şifresiz ve parasız şekilde yapılmaktadır.  Tc Kimlik No İle Maliye Borç Sorgulama Şifresiz şekildle yapılabiliyor. Bunun için internet tarayıcılarınıza intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=odeme linkini yapıştırarak gitmeniz ve sorgulamanız gerekiyor bundan sonra iş size kalmış. Ekranda sizlere bu borcun ödenip ödenmediği bilgisinin yanı sıra kredi kartı ile ödeme seçenekleri de sunuluyor.

ÖNEMLİ HATIRLATMA : Değerli E-devletgiriş.com kullanıcıları, sizlere E devlet sistemi ile ilgili bilgileri zaman içerisinde sunyoruz. Tabiki bu bilgilerin tamamının sorgulamanması için sizlerin mutlaka E DEVLET ŞİFRESİNE ihtiyacı olacaktır.

Daha önceden E devlet şifrelerini almış, aldığı zarfı ve şifreyi unutmuş ve kaybetmiş olanlar E DEVLET ŞİFRE DEĞİŞTİRME RESİMLİ ANLATIM konumuza bakarak şifrelerini yeniden sıfırlayabilirler. Konumuz ile alakalı her türlü sorularınızı bizlere bu konumuzun altında bulunan yorum bölümünden gönderebilirsiniz.

 

“E devlet ile plakadan araç borç sorgulama işlemini yapabilirsiniz.” üzerine 5 yorum

Yorum yapın