E devlet emeklilik başvurusu emekli aylığı sorgulama

E DEVLET ÜZERİNDEN TC KİMLİK İLE EMEKLİLİK BAŞVURUSU EMEKLİ AYLIĞI VE BAŞVURU BELGESİ ALMA : E devlet üzerinden yapılan işlemler son derece güvenli ve size özel olarak hazırlanmıştır. Değerli emekli büyüklerimiz için yapılacak olan sorgulamaların ne şekilde yapıldığını, neleri sorgulayabildiklerini, emekli aylık kesintileri emekli ödeme bilgileri ve banka değişikliği ile emekli aylığı hesaplama hakkındaki tüm sorgulamaların çok detaylı olarak anlatımını bu yazımızda bulabilirsiniz. Kırk kanaat geçinmeye çalışan ve emekliliğinde rahat yüzü görmek isteyen emeklilerimiz için büyük bankalar ve Türkiye’de çok yeni faaliyete girmiş bankalar bir şekilde promosyon yaparak, emeklilerin aylıklarının ve emekli kredilerinin peşine düşmüş durumdalar. Bununla ilgili yakınlardaki en güzel haber ise İNG BANKASI uygulamasıdır. Bu banka sizlerin emekli maaşlarını kendilerinden alması şartı ile maaşlarınızı taşımanız halinde 3 adet çeyrek altın parasını hesabınıza atıyorlar. Banka değişikliği için mutlak suretle bankalar hakkında detaylı bilgileri ya bankalara giderek ya da internet sitelerinden, kendi sitelerinden araştırarak öğrenebilirsiniz.

TC İLE TC KİMLİK BİLGİLERİ İLE EMEKLİ OLDUM MU EMEKLİLİK SORGULAMA İŞLEMİ YAPILABİLİYOR MU : Hayır değerli büyüklerim sizler sadece tc kimlik bilgilerinizi girerek emekli olup olmadığınız ile ilgili bilgileri hiçbir devlet sitesi ve internet sitesi üzerinden asla sorgulayamazsınız. Bunun için sizlere aşağıdan anlatacağımız şekilde sorgulamaların tamamını türkiye.gov.tr çatısı altındaki E DEVLET emeklilik sistemi ile sorgulayabilirsiniz. Lütfen kişisel bilgilerinizi hiç bir sitede paylaşmayınız e devlet sistemi haricinde emekliliğiniz ile bilgileri  sorgulama yapamazsınız.

E DEVLET SİSTEMİ ÜZERİNDEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU SORGULAMA YAPILABİLİYOR MU ? : Tabiki hayır, sizler emeklilik başvurularınızı SGK Müdürlüklerine giderek yapmalısınız. Kanuni olarak hizmet prim ödeme gün sayılarınızı tam anlamı ile doldurduysanız, yaşınız da tutuyor ise sizler dilekçe ekinde Sgk’NA GİDEREK BAŞVURUDA BULUNMANIZ GEREKİYOR. Bunun için e devlet şifresi almanıza gerek yok. Sigorta Gün Toplamlarını BURADAKİ yazımızda detaylı olarak anlattık inceleyebilirsiniz.

E DEVLET EMEKLİLİK BAŞVURUM NE AŞAMADA MAAŞIM BAĞLANDI MI EMEKLİ AYLIK BİLGİSİ ÖĞRENME : Evet başvurularınızı sizlere belirttiğimiz şekilde SGK Müdürlüklerinden yaptı iseniz tabiki başvuru aşamanızı ve emekli aylığınızın bağlanıp bağlanmadığını öğrenebilirsiniz. 4A 4B 4C sigortalısı olan herkes Emekliliik bilgilerinin tamamını öğrenebilirler. Bunun içi E devlet şifresi edinmeniz gerekiyor. E devlet şifresi alanlar turkiye.gov.tr adresinden şifreli olarak giriş yaparak, yukarıda bulunan arama bölümüne emekli yazmaları yeterli, hangi emekliliğe giriyorsanız tüm linkler orada hepsine tek tek bakabilirsiniz.

E DEVLET ŞİFRESİ KAPISI EMEKLİLİK SORGULAMALARI İÇİN E DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIYOR : E devlet şifreleriniz için bizzat PTT Müdürlüğüne kimliğiniz ile müracaat ediyorsunuz. E devlet şifreleri kapalı zarf şeklinde 2 tl karşılığında sizlere sunuluyor. Daha sonra bu şifreleriniz ile giriş yapabilirsiniz.  E DEVLET ŞİFRE SIFIRLAMA konumuza bakarak daha önceden aldığınız bir şifre var ise ve kaybetti iseniz sıfırlayabilirsiniz.

E DEVLET ŞİFRESİ KAPISI  EMEKLİ MAAŞI SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR : Eğer emekliliğiniz kabul edildi ise ya da sizler evraklarınızı SGK’na vererek emeklilik için beklemeye girdi iseniz. Yukarıdaki şekilde alacağınız şifre ile türkiye.gov.tr adresine giriş yapacak ve maaşlarınızı buradan öğreneceksiniz.  4A ya tabi olanlar, turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi adresinden emeklilik aylıklarını 4B ye tabi olanlar turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi adresinden ve son olarak ta 4C ye tabi olanlar ise turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi adreslerinden emekli maaşlarını öğrenebilirler.

E DEVLET ŞİFRESİ  EMEKLİ AYLIĞI KESİNTİLERİ EMEKLİ AYLIĞIMDAN NELER KESİLMİŞ : Değerli büyüklerim, babamdan da bildiğim gibi artık zaman içerisinde sizin gittiğiniz hastaneler ve maaşlarınızdan yapılan banka ya da başka kurum gibi ödemelerin tamamının neler olduğunu yine e devlet sistemi üzerinden öğrenme şansınız var. E devlet şifreleri ile öncelikle sisteme giriş yapacaksınız. 4A sigortalı olanlar turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-kesintileri linkine girecekler, turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-kesintileri adresinden de sizler 4B emekli aylık kesintilerinizi ve son olarak ta 4C emeklileri ise turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-kesintileri adresine giriş yaparak aylıklarından nelerin kesildiğini öğrenebilirler.

E DEVLET EMEKLİ AYLIĞI BANKA DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIYOR : Banka değişikliği için artık bankalara dilekçe vs vermenize gerek kalmıyor. 4A 4B 4C emeklileri edindikleri e devlet şifreleri ile internet ortamından çok kısa sürede emekli aylıklarını alacakları bankaları hemen değiştirebiliyorlar.  Bunun için buradaki adresler sizlere yeterli gelecektir. Adresleri tek tek yazayım size 4A emeklilerininin banka değişikliği adresi turkiye.gov.tr/4a-banka-degisikligi 4B Emeklilerinin banka değişikliği için  turkiye.gov.tr/4a-banka-degisikligi adresine ve son olarak ta 4C emeklilerinin de  turkiye.gov.tr/4c-banka-degisikligi adresine girmeleri gerekmektedir. İşlemler son derece basit olup, emekli aylığınızı alacağınız bankayı belirtmeniz yeterlidir.

E DEVLET ( ŞİFRELİ )SİSTEMİ KAPISINDAN EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA MODÜLÜ İLE MAAŞ HESAPLANABİLİR Mİ : 4A ve 4C için böyle bir aparat olmamasına karşın 4B emeklileri tabiki maaşlarını hesaplayabiliyorlar. Aşağıdan sizlere bununla ilgili ekran çıktısını veriyorum. Bu şekilde sizler de 4/b emekli maaşlarınızı hesaplayabileceksiniz. Bunun haricindeki tüm emeklilik işlemlerinin tamamı bu e devlet sistemi üzerinden yapılıyor.

e devlet emekli maaşı hesaplama

E DEVLETE GİRİŞ işlemlerinin nasıl yapıldığını anlattığımız konumuzdan sizler de e devlete nasıl girilir neler yapılır görebilir, öğrenebilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan konu başlıkları ile E devlet sorgulamalarının nasıl yapıldığını çok detaylı olarak anlattığımız yazılarımıza ulaşmak isteyebilirsiniz. İlgilendiğiniz linke tıklayarak, sitemiz içinde daha önce açtığımız konulara ulaşınız. Konularımız ile ilgili bizlere değerli yorumlarınız ile katkıda bulunmak, bilgilerinizi paylaşmak ve yararlı işler yapmak isteyebilirsiniz. Lütfen yorumlarınız ile bizlere ulaşın ve sorularınızı yöneltin. Sizlere en kısa sürede döneceğimizden emin olabilirsiniz.